Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı, özel gülüş tasarım yazılımları kullanmak suretiyle hastanın dişlerindeki renk, şekil ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesinin öncelikle dijital ortamda planlanması, bu planın hastaya sunulması ve hastanın onayı alındıktan sonra Cad-Cam cihaz , üç boyutlu yazıcı , dental laser, protetik işlemler vs. kullanarak planlanan tedavinin birebir aynısının gerçekleştirilmesi aşamalarını kapsar.

Dijital Gülüş Tasarımı

Günümüzde, Dijital Gülüş Tasarımı, diş hekimliği ve estetik bilimi ile ileri teknolojinin bir buluşma noktasıdır.

Dijital Gülüş Tasarımı işlemine, hastadan uygun formatta alınan fotoğraf kayıtlarının bilgisayara aktarılması ile başlanır. Daha sonra, aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurularak hastaya uygun diş yapısı ve dental oranlar belirlenir:

  • Hastanın cinsiyeti
  • Hastanın yüz tipi
  • Hastanın yaşı
  • Hastanın dudak yapısı
  • Hastanın dişeti konturları
  • Hastanın gülme simetrisi

Belirlenen yeni diş yapısı ve dental oranlara göre gülüş tasarım yazılımı, planlanan tedavinin bitmiş halinin sanal görüntüsünü oluşturur. Bu görüntü üzerinde, hastanın da istek ve düşünceleri dikkate alınarak gerekli düzeltmeler yapılır.

Dijital Gülüş Dizaynı

Dijital Gülüş Dizaynı

Son hali verilen dijital gülüş tasarımı üzerinde dijital ölçümler yapılarak veya doğrudan Cad-Cam cihazlar kullanılarak dijital planlama , Mock-up adı verilen reel tasarıma dönüştürülür. Daha sonra, Mock-up tasarım, ağıza aktarılarak geçici dişler üretilir. Bu aşamada , yüz-dudak ve alt-üst dişlerin birbirleriyle uyumları ile diş renk ve boyutları, dişeti konturları detaylı olarak tekrar değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonrasında Mock-up üzerinde gerekli son düzenlemeler yapılıp protetik işlemlere geçilir. Bu iş akışı neticesinde elde edilen estetik sonuç, dijital tasarım ve Mock-up çalışması ile oldukça uyumludur.

Smile Design

Smile Design

Smile Design

Dijital Gülüş Tasarımı, pekçok farklı diş tipi ve renginin hastaya daha uygulanmadan bilgisayar ortamında denenmesi , hastanın görüşünün alınması , sonuç olarak da, hekimin ve hastanın beğenip onay verdiği tedavinin gerçekleştirilmesine imkan verir.

Dijital Gülüş Tasarımı, hastanın, protetik işlemler sonrasında , diş rengi ve formu konusunda hayal kırıklığı yaşaması ihtimalini önemli ölçüde azaltabilir.

 

Yazılım görselleri Tasty Tech Ltd. (Kanada) nın yazılı izni ile kullanılmıştır.