Ağız Sağlığı

FIRÇALAMA ve DİŞ İPİ KULLANMA İŞLEMLERİ

Yiyecek artıkları ve plak tabakası dişler ve braketler üzerinde birikirler. Bu durum, diş çürümelerine ve/veya dişeti hastalığına yol açabilir. Ağız sağlığının düzgün olması, özellikle ortodontik tedavi sırasında , bu tür problemlerin oluşmasının önlenmesi açısından önem taşır. Dişlerinizi, braketlerinizi ve dişetlerinizi temiz ve sağlıklı tutmak için göstereceğiniz çaba, tedavinin sonucunun da daha iyi olmasını sağlayacaktır.

FIRÇALAMA

Yumuşak başlı bir diş fırçası ve flor içeren bir diş macunu kullanarak dişlerinizi fırçalamanızı öneriyoruz. Diş fırçasını, kıllarını dişeti hattınızın altında hissedecek şekilde bir açıyla dişe yerleştirip küçük dairesel hareketlerle diş ve dişetlerinizi fırçalayınız. Braketlerin üstü, altı ve arasındaki alanlar da dahil olmak üzere ağzınızdaki her dişin bütün yüzeylerini tamamen temizleyiniz. Herbir diş yüzeyi en az 10 fırça hareketi ile fırçalanmalıdır. Bu işlem için 2-3 dakika harcanmalıdır.

Günde en az 4 defa (kahvaltıdan sonra, öğlen yemeğinden sonra, akşam yemeğinden sonra ve gece yatarken) dişlerinizi fırçalamanızı öneriyoruz. Diş fırçanız ağzınızdaki apareyler nedeniyle daha çabuk yıpranacaktır. Bu nedenle, fırça kılları aşınmaya başladığında fırçanızı yenileyiniz.

1. Yumuşak başlı bir diş fırçasını az miktarda bir diş macunu ile birlikte kullanınız. Braketlerin üstü, altı ve arasındaki alanlar da dahil olmak üzere ağzınızdaki her dişin bütün yüzeylerini tamamen temizleyiniz.

2. Her dişi yavaşça ve özenle fırçalayınız. Üst dişleri aşağı doğru fırçalayınız.

3. Dişeti hattı etrafında fırçayı dairesel hareketlerle kullanınız. Her bir diş yüzeyi en az 10 fırça hareketi ile fırçalanmalıdır. Bu işlem için 2-3 dakika harcanmalıdır

4. Alt dişleri yukarı doğru fırçalayınız. Dilinizi ve ağız tavanını da fırçalayınız

Tek başına diş fırçasının ark telinin altındaki alanlara tam olarak ulaşamayacağını unutmayınız. Daha iyi bir ağız sağlığı, diş ipi ve dişarası fırçası kullanımını gerektirir.

DİŞİPİ KULLANIMI

Dişipi, dişler arasından yiyecek artıkları ve plak tabakasını temizlemek için kullanılan bir naylon ip veya şerittir. Dişipi kullanımı, dişlerinizde braketler olduğunda daha da zordur. Bu işlem sırasında ark telinizin üzerine fazla yük getirmemeye çok dikkat ediniz.

Dişipi kullanımı diş ve dişeti sağlığınız için gereklidir. Sıklıkla ihmal edilen dişipi kullanımı, diş ve dişeti sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Dişipi kullanımı, fırçanın genellikle yetersiz kaldığı, ağzınızdaki ulaşımı zor bölgelerin temizlenmesine yardımcı olur. İp kullanımı ile dişeti hastalığına yol açan plak tabakası oluşumunu daha da azaltabilirsiniz.

Her ne kadar ip kullanımı braketler varken daha da zorsa da ortodontik tedaviniz için bu işlem oldukça önemlidir. Günde en az iki kere diş ipi kullanın: öğlen yemekten sonra ve yatmadan önce. Düzenli dişipi kullanımı, periodontal hastalık ve çürük riskini azaltır.

1. Dişipini diş ve dişeti arasına yavaşça yerleştirin.

2. Dişeti aralığını yukarı-aşağı hareketlerle özenle temizleyiniz

3. Her dişin etrafını ip ile temizleyiniz.

4. Braketlerin etrafını da ip ile dikkatlice temizleyiniz.

DİŞARASI FIRÇASI

Dişlerinizi, braketlerinizi ve dişetlerinizi temiz ve sağlıklı tutmak için bir diğer yardımcı da dişarası fırçasıdır. Braketlerin çevresini ve tellerin altını temizlemek için kullanılabilir. Bu fırçayı tel ve braketlerinize zarar vermeyecek şekilde dikkatlice kullanınız