Beyazlatma

Beyazlatma

Dişlerin renklerinin kimyasal ürünler kullanılmak suretiyle açılması işlemine beyazlatma denir. Beyazlatma işlemi öncesinde, dişler üzerindeki diştaşlarının ve dış faktörlerin etkisiyle oluşmuş renklenmelerin kaldırılması ve dişleri çevreleyen dişeti dokusunun sağlıklı hale getirilmesi önerilir. Ayrıca, beyazlatma işlemi sırasında hassasiyet yaratabilecek mine çatlağı, diş çürüğü gibi faktörler de önceden çözüme kavuşturulmalıdır.

Beyazlatma işlemi, gerekli testlerden geçmiş, güvenirliği ve etkinliği ispatlanmış ürünlerle yapılmalıdır. İşlem sonrasında, hekimin tavsiyelerine uyulmalı, belirli bir süre, çay,kahve,şarap,sigara gibi dişleri renklendirici ürünler tüketilmemelidir.

Günümüzde, beyazlatma işlemi iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Her uygulama yönteminin kendisine özgü endikasyonları mevcuttur:

  1. Evde Beyazlatma (Home Bleaching): Hastadan alınan ölçüler üzerinde hazırlanan özel silikon kalıplar içerisine beyazlatma ürünlerinin konulup belirli bir süre, genellikle evde , ağızda tutulması suretiyle birkaç gün içerisinde istenen beyazlatmanın elde edilebildiği bir yöntemdir. Ölçü alınmasına engel durumu(bulantı refleksi vs.)bulunmayan, sigara içmeyen ve beyazlatma sonuçlarını görmek için çok acelesi olmayan hastalar için daha uygun bir seçenektir.
  2. Ofiste Beyazlatma (Office Bleaching): Klinik ortamında, beyazlatma ürünlerinin hekim tarafından doğrudan dişler üzerine uygulanmak suretiyle birkaç saat içerisinde, istenen beyazlatmanın elde edilebildiği bir yöntemdir. İşlem sırasında, kimyasal reaksiyonu hızlandırmak için yoğun ışık veya belirli dalga boylarında lazerler de kullanılabilirse de bunların yapılan işlemin sonuçları üzerine etkileri tartışmalıdır. Ölçü alınmasına engel durumu(bulantı refleksi vs.) bulunan, sigara içen ve beyazlatma sonuçlarını görmek için acelesi olan hastalar için daha uygun bir seçenektir.

Bazı hastalarda, her iki yöntemin kombine edilerek kullanılması gerekebilir. Beyazlatma işleminin, hastanın ağız bakımı,çay,kahve ve sigara tüketimine bağlı olarak belirli bir süre sonra tekrarlanması gerekeceği unutulmamalıdır.

Teeth Whitening