Acil Durumlar

Ortodontik tedaviniz sırasında bazı küçük problemler meydana gelebilir. Dişlerde hassasiyet, dişetlerinde kabarıklık, tellerin eğilmesi, braketlerin kırılması ve pekiştiricilerin kırılması veya kaybedilmesi bunlardan bazılarıdır. Braket kırılmalarının ve tel eğilmelerinin pekçoğu Braketlerle Yaşam bölümünde özetlediğimiz diet kısıtlamalarına uyulması halinde önlenebilir. Bununla birlikte , elden gelen özen gösterilse de bazı kazalar meydana gelebilir.

Eğer gece veya haftasonu acil bir durum olursa aşağıdaki talimatlara bakınız:

Eğer bir ligatür batıyorsa , bu teli küçük bir kaşık veya kalem arkası ile ark telinin altına doğru bükmeyi deneyiniz. Eğer bunu başaramazsanız, randevunuza gelene kadar üstüne küçük bir parça mum veya ıslak pamuk koyunuz.

Eğer bir braket yada bant düşmüş ve hala arkteline bağlı duruyorsa bunu yerinde bırakın. Eğer rahatsızlık verirse üzerini mumla kapatın ve randevu için bizi arayın.Eğer yerinden çıkmışsa bunu, randevunuzda birlikte getirin. Yerinden oynamış bir banda headgear veya elastik takmaya çalışmayın.

Eğer ark teli tüpten dışarı çıkmışsa tekrar yuvasına yerleştirmeye çalışın. Rahatsızlık veriyorsa üzerine mum yerleştirip randevu almak için bizi arayın.

Ortodonti randevunuz sonrasında dişleriniz ağrırsa size önerildiği şekliyle bir ağrı kesici alabilirsiniz. Faydalı bir diğer yöntem, soğuk su ile ağzınızı çalkalamaktır. Genellikle 48 saat süren bu rahatsızlık geçinceye kadar yumuşak gıdalar almaya özen gösterin. Eğer rahatsızlık gittikçe kötüleşirse veya 4 günden sonra aynen devam ederse, doktorunuzla temas kurun.

Braketlerinizin bir bölümü kırılırsa , parçayı saklayınız ve randevu almak için bizi arayınız. Eğer pekiştiriciniz kırılırsa bunu kendiniz tamir etmeye çalışmayınız. Tamir ettirmek veya yenisiyle değiştirmek için doktorunuzu arayınız.

Braketleriniz varken dişleriniz arasında küçük boşluklar oluştuğunu görürseniz endişe etmeyiniz. Bu durum, özellikle tedavinin erken safhalarında , dişler hareket ettikçe beklenen, normal bir olaydır. Bu boşluklar tedavi sonucunda kapatılacaktır.

Fırçalama veya ip kullanma sırasında bir dişeti kanaması görürseniz, bu durum genellikle lokal bir enfeksiyon olduğu anlamına gelir. Bu alanı fırça ve dişipi ile temiz tutmaya devam ediniz.Eğer belirli bir bölge ağrılı ve şişse bu durumdan doktorunuzu mümkün olduğunca çabuk haberdar ediniz.